Péče o kontaktní čočky

Kontaktní čočky jsou Vašemu zraku prospěšné pouze v případě, že jim věnujete řádnou péči. Jak nejlépe pečovat o kontaktní čočky se dozvíte již při první návštěvě kontaktologa. Správná péče o kontaktní čočky je věcí cviku a dodržování několika zásad. Věřte, že to není vůbec nic složitého. Vždy si důsledně přečtěte příbalové informace a dodržujte všechna doporučení. My Vám zde nabízíme několik užitečných obecných zásad:

•    Vždy si umyjte ruce jemným mýdlem a použijte ručník, který neuvolňuje vlákna před tím, než se dotknete kontaktních čoček

•    Kontaktní čočky byste měli nasazovat a vyjímat vždy ve stále stejném pořadí. Tím předejdete jejich záměně.

•    Po každém vyjmutí kontaktní čočky opláchněte a očistěte roztokem na péči o kontaktní čočky, který je k tomu přímo určený.

•    Lahev roztoku na péči o kontaktní čočky uchovávejte vždy uzavřenou a nedotýkejte se její špičkou žádných povrchů, ani vašich prstů nebo kontaktních čoček. Již jednou použitý roztok na péči o kontaktní čočky nikdy nepoužívejte opakovaně. Také k již použitému roztoku nepřidávejte další nový roztok.

•    Pouzdro na kontaktní čočky čistěte vhodným roztokem na péči o kontaktní čočky každý den. S každým novým balením roztoku na péči o kontaktní čočky si pořiďte také nové pouzdro.

•    Roztok na péči o kontaktní čočky nikdy nepoužívejte po uplynutí minimální doby použitelnosti! To samé platí samozřejmě také o kontaktních čočkách!

Také kontaktní čočky mají však svá omezení. Určitě je nikdy nesmíme používat po uplynutí minimální doby použitelnosti. Také v případě, že máme v oku, infekci či zánět nebo máme oči podrážděné, měli bychom kontaktní čočky odložit alespoň na pár dní. Přes kontaktní čočky nikdy neaplikujte masti nebo oční kapky, které k tomu nejsou určené. Mohli byste nejen kontaktní čočky poškodit, ale také by mohlo dojít k nežádoucímu prodloužení účinnosti léku až o několik hodin! Váš kontaktolog by měl být za všech okolností informován o vašem zdravotním stavu a lécích, které užíváte.

Téměř každý může nosit kontaktní čočky za předpokladu, že absolvoval oční vyšetření a první aplikaci kontaktních čoček s kontaktologem. Pak už stačí jen vybrat ty nejvhodnější kontaktní čočky. Také děti mohou nosit kontaktní čočky, za předpokladu, že jsou dostatečně vyspělé a schopné sami o ně pečovat. Zde záleží na jeho přístupu a zodpovědnosti více než na věku dítěte. Pravidelné kontroly zraku jsou důležité u všech nositelů kontaktních čoček, dětem a starším osobám by však měla být věnována zvýšená péče.

zpět