Jak vybírat kontaktní čočky

Vynález v podobě kontaktních čoček nám usnadňuje život už několik desetiletí. Na trhu existuje celá škála typů kontaktních čoček, které rozdělujeme podle typu korekce, podle délky nošení a podle materiálu.  Ať už je to kvůli pohodlí při sportu nebo z estetických či jiných důvodů, vždy je dobré kontaktní čočky alespoň vyzkoušet.

Jakmile se rozhodnete pro nošení kontaktních čoček, měli byste se zamyslet jak často je budete nosit a na co je budete používat. V každém případě vždy nejprve navštivte očního lékaře nebo optometristu. Oční specialista Vám zjisti parametry pro nejvhodnější korekci vaší oční vady. Dozvíte se základní informace o kontaktních čočkách, mimo jiné jak čočky správně nosit, jak se o ně starat, jak je za  pomocí roztoků sterilizovat a uchovávat. Roztoky na kontaktní čočky jsou neméně důležité, neboť napomáhají k hygieně oka a vidění.
Dnes už jsou k dostání kontaktní čočky na korekci prakticky všech běžných očních vad. Moho být nejen do dálky, na blízko, sférické, torické, ale také můžete mít čočky multifokální. Kontaktní čočky také rozdělujeme podle doby nošení na jednodenní, čtrnáctidenní, měsíční a roční. Tato doba se počítá od  vyjmutí čočky ze sterilního blistru a nelze sčítat! Také není vhodné čočky nosit déle než je uvedeno z důvodu nebezpečí bakteriologické keratitidy. Vždy dbejte pokynů výrobce a dodržujte správný postup v péči o Vaše kontaktní čočky!

Mohu nosit kontaktní čočky pokud jsem alergik?

To je jedna z častých otázek. Odpověď zní ano. I alergici mohou nosit kontaktní čočky pokud dodržují jednoduchá pravidla. Nejvhodnější jsou kontaktní čočky jednodenní, které ráno nasadíte a večer vyhodíte. S každým novým dnem nasazujete úplnšě nové čočky. Tím omezíte akumulaci alergenů na povrchu kontaktních čoček a jejich nošení pro Vás bude pohodlné celý den.

Mohu se líčit pokud nosím kontaktní čočky?

Běžná otázka ženy, nositelky kontaktních čoček. I zde platí dodržování několika zásad. Kontaktní čočky vždy nasazujte vždy jako první než se začnete líčit. Používejte šetrné kosmetické přípravky a líčidla nikdy nenanášejte na vnitřní stranu víček. Také v případě, že si lakujete vlasy, mějte oči zavřené, aby se lak nedostal do očí. Při odličování vždy nejprve vyjměte kontaktní čočky z očí, aby se Vám do nich nedostaly zbytky líčidel.

Mohu nosit kontaktní čočky při sportu?

Samozřejmě. Kontaktní čočky jsou pohodlnější při sportu než  běžné dioptrické brýle, protože Vám poskytují větší zorné pole a nikde nepřekážejí ve výhledu. Způsob nošení kontaktních čoček při sportu se může lišit od toho běžného, proto je dobré poradit se nejprve s kontaktologem. Při některých sportech jako je například plavání nebo jízda na kole je také dobré použít přes kontaktní čočky jestě sportovní brýle. Ochrání Vaše oči před vodou nebo prachem a jinými nečistotami.

 

zpět